Niğde’de okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerden kantinlerdeki yüksek fiyat şikayetleri de gelmeye başladı. Sadece simit ve ayran ile karnını doyurmaya çalışan öğrenciler bile ayda 500-600 lirayı gözden çıkarması gerekiyor.
EVDEN YEMEK GETİRİYORUZ
Niğde bazı öğrenciler ise çözümü evden yemek getirmekte bulmuş. 11’inci sınıf öğrencisi katindeki pahalılıktan şöyle yakınıyor, “Evden getiriyorum. Buraya bana para vermek çok pahalı geliyor. Bir tost ayran olmuş 45-50 lira. Yıla vurduğumuz zaman 10 bin lira para yapıyor. Annem koyuyor sabah. Evde yemek ne varsa. Yoksa makarna yapıyor o şekilde idare etmeye çalışıyorum” dedi.
BİR GÖRENCİNİN GÜNLÜK HARÇLIĞI
Bir lise öğrencisinin günlük harçlığı 70 ile 100 lira arasında değişiyor. Bu parayla sadece tost ve yanında içecek alınabiliyor. Veliler ise düşünceli. Bir öğrencinin haftalık harçlığı 400-500 lira. Aylığa vurulduğunda 2000 lira yapıyor. İki çocuklu ailenin okul masrafı ile hayliyle ikiye katlanıyor.
ÖĞRENCİLER FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ
Öğrenciler okul kantinlerindeki fiyatlardan bir hayli şikayetçi. Öğrenciler pahalılık karşısında zorlandıklarını belirterek, “Kantinlerde fiyatlar ciddi anlamda arttı. Dolayasıyla bu bizi de etkiliyor. Yediğimiz tosta kuru kuru gittiği için tabi boğazımızda kalıyor ama idare etmeye çalışıyoruz. Biz bugün kantine ne kadar para vereceğimizi değil, sınavda yapamadığımız bir soruyu ya da hafta sonu tatilinde nereye gitmek istediğimizi düşünmek istiyoruz” dediler.