21 Mart 2018 Çarşamba   08:05
    
KAFKASYA  

"Para için değil, Allah rızası için öldürdüm"

Nisan 30 2017 - 19:57
388
0

Rusya'da Putin'e muhalifliğiyle bilinen ünlü siyasetçi Boris Nemtsov'u öldürmekle suçlanan Kadirov'a bağlı Çeçen polis Zaur Dadayev'in 8 Mart 2015 tarihinde polise verdiği ifadenin video görüntüleri ortaya çıktı. 

İlk ifadesinde Nemtsov'u nasıl öldürdüğünü anlatan Kadirov polisi Dadayev, daha sonra ifadesinin baskı altında alındığını ve cinayeti kendisinin işlemediği söylemişti.

Birkaç gün önce ortaya çıkan video kaydında ise Dadayev'in herhangi bir baskı altında olmadığı ve Nemtsov'u Allah rızası için öldürdüğünü, bunun için para almadığını ifade ediyor.

Kommersant tarafından yayınlanan görüntülerde Dadayev'in polis eşliğinde küçük bir oda içerisinde ifade verdiği görülüyor.

Kadirov polisi Dadayev ifadelerinde şunları söylüyor:

"Fransa'da Charlie Hebdo dergisinde Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasının ardından 7 Ocak 2015 tarihinde oraya silahlı bir saldırı düzenlendi ve dergide çalışan 12 kişi öldürüldü. Tüm bu yaşananlara rağmen Nemtsov bu karikatürleri destekledi ve onları Rusya sınırları içerisinde yayınlamak istedi. Herşey burada başladı, bir problem doğdu."

"Ocak ayında Moskova'ya geldim. Arkadaşlarımla ve tanıdıklarımla görüştüm, muhabbet ettim. Bu olayı konuştuk, tartıştık. Nemtsov'un nasıl böyle bir şey yapabileceğini sorduk birbirimize. "

"Daha sonra Nemtsov'u izlemeye başladık. Nereye gitti geldi, girdi çıktı. 27 Şubat'a kadar izledik. Onu takip etmede Besik Şavanov ve Anzor Gubaşev bana yardım etti. Onu daha önce 3 defa gördüm ama çok kalabalıktı, etrafta millet vardı. Hiçbir şey yapmadık bu durumlarda bıraktık ve gittik."

"27 Şubat tarihinde yine üçümüz onu izliyorduk. Evden çıktığı haberini aldım. Aramızda 20-30 metre mesafe vardı. Arkasından takip etmeye başladım. Hızlıca yürüdüm ve yetiştim. Aramızda 5 metre kala ateş ettim. 6 el ateş ettim. Bir süre orada gizlendim daha sonra taksiye binerek eve gittim."

"Ateş ettikten hemen sonra diğer iki arkadaşımı arayıp bana (eve) gelmelerini söyledim ve telefonu attım. Ben eve geldikten 40 dakika sonra da onlar geldi. Ne oldu, ne bitti sordular, konuştuk."

"Daha önce arkadaşlarla Charlie Hebdo olayını ve Nemtsov'u konuştuğumuzda birisi ortaya böyle bir şey atmıştı. Doğrudan bana değil ama o ortamda bu fikri dillendirdi. Yani Charlie Hebdo bu karikatürleri yayınladı ve Nemtsov da bunları Rusya'da basmak, yayınlamak, dağıtmak istiyor. Sonra kendi aramızda düşündük ve böyle bir karar aldık (Nemtsov'u öldürmek)."

"Bu cinayet emrini kimse vermedi. Parayla cinayet işlenmesine karşı çıktım. Böyle bir şey olmadı. Para konusunda sadece şunu söyledik: Bismillah (Allah'ın adıyla). Allah için demek. Eğer bir şey yapıyorsan ve bunu söylüyorsan Allah için yapıyorsun demek. Evet, ben bunu Hz. Muhammed'e hakaret içerdiği için, Allah rızası için yaptım. Ben bunu böyle kabul ettim."

"Ben bu cinayeti Allah'ın elçisi için işledim. O'nun itibarını korudum, ona hakaret edilmesini istemedim. Rusya sınırları içerisinde kim olduğu belli olmayan bir insan yüzünden böyle bir düşmanlık olmasını istemedim."

"Bunu yaptık mı yaptık. Allah için yaptık. Gurur duymuyoruz. Bir insan öldürdüğümüz için gurur duymuyoruz. İmkan oldu Hz. Muhammed'e destek olabildik, bununla gurur duyuyoruz. Bu kadar. 1 Mart'ta Grozni'ye döndüm. İşte her şey böyle oldu."

ZAUR DADAEV KİMDİR?

Putin'e sadakatiyle bilinen 1982 Çeçenistan doğumlu Zaur Dadaev, eski bir Rusya askeri. Çeçenistan'da, Rusya İçişleri Bakanlığı'na bağlı meşhur 'Kuzey' taburunun komutan yardımcılığı yaptı. Ayrıca Çeçenistan'da polis olarak görev yaptığı dönemlerde Çeçen ider Ramzan Kadirov'dan birçok madalya aldı.

Kommersant gazetesi tarafından yayınlanan Zaur Dadayev ifadeleri:

Peşmerge komutanı: TSK Şengal için kararlı!
Tabka'da sivil katliamı: 8 ölü!

Yorumlar (0)

Bu habere yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacak

Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.