21 Mart 2018 Çarşamba   08:09
    
Oruç vücuda zararlı mı?
İSLAMİ KONULAR  

Oruç vücuda zararlı mı?

Mayıs 04 2017 - 07:36
142
0

Sosyal medyada bazı ateist çevreler, orucun bedene zarar verdiğini iddia ederek yeni bir hezeyana imza attı. Peki, sağlığa zararı hiçbir olmayan oruç, faydalı mıdır?

İşte cevabı:

Yazın sıcak ve kavurucu günlerine denk gelen Ramazan’da sahur ve iftarla tutulan oruç hücrelerin ve organların yenilenmesini sağlıyor.

Orucun vücudun dinlendirdiğini ve detoksifikasyon için de bir fırsat olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Engin Türkmen, “Bir yıl boyunca hiç durmadan çalışan, kasların, sindirim organları ve karaciğerin tatile ihtiyacı var. Oruç da vücudun ihtiyacı olan tatil için iyi bir fırsat" diyor

17 saatlik uzun bir sürede tutulan oruç, vücudu dinlendiriyor ve adeta detoks görevi görüyor. Orucun sağlık için de bir fırsat olduğunu belirten Yard. Doç. Dr. Türkmen, şöyle söylüyor: 

“Oruç dönemleri daha sağlıklı olmak için ideal bir dönemdir. Bir yıl boyunca hiç durmadan çalışan, kasların, sindirim organları ve karaciğerin tatile ihtiyacı var. Oruç da vücudun ihtiyacı olan tatil için iyi bir fırsattır. Bu sürede yıpranmış sindirim organları,  kaslar ve karaciğerin kendini yenilemesi için iyi bir fırsattır. Yıpranmış hücreler tamir edilir, vücuttaki toksinler atılır, dokular yenilenir. Oruç, hücre yaşlanmasını geciktiren bir dönemdir. Ancak bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor."

WhatsApp çöktü, sonra düzeltildi!
ABD'den TSK'ya 'YPG/SDG' tepkisi!

Yorumlar (0)

Bu habere yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacak

Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.