21 Mart 2018 Çarşamba   08:13
    
Kadirov ve muz cumhuriyeti: Çeçenistan
KAFKASYA  

Kadirov ve muz cumhuriyeti: Çeçenistan

Mayıs 11 2017 - 17:03
116
0

Ankara ile arası 1437 kilometre olan, yüzde 95’i sünnilerden oluşan bir ülke Çeçenistan. Türkiye Cumhuriyeti’yle tarihsel bağları olan bir ülke olmasına rağmen Çeçenistan hakkında Türkiye’de pek bilgi yoktur.

SSCB zamanından kalan tedbirle Türkiye Cumhuriyeti dış politikası, sınırdaş olduğu Kafkasya’ya sırtını dönmüştür. Türklerle etnik olarak aynı kökenden gelen Azerilerin Kafkasya’daki Azerbaycan Cumhuriyeti bile ilişkisel anlamda görüldüğünden daha zayıf bir bağ içerir, oysa İran Azerileri ile diyaloglar daha gelişkindir.

Hind-Avrupa kökenli Çeçen halkı genel olarak Şafi olmakla beraber, az da olsa Hanefi mezhebinden toplulukları da barındırır. Çeçen halkı, 16. ve 19. yüzyıllar arasında Müslümanlaşmışlardır.

Feodal Derebeyi

Babası, ilklerde ayrılıkçı sonradan ajan Ahmed Kadirov’un takdirini kazanmak için Rusya’ya karşı savaşlarda yer alan ve sonrasında babası müftü olunca şoförlüğünü ve yakın korumalığını yapan Ramazan Kadirov, 2004 yılında babasının öldürülmesinin ardından makam için gerekli 30 yaşını doldurduğundan beridir (2007) Çeçenistan cumhurbaşkanı.

Direnişçi komutanlardan birinin ifadesine göre, “Tam bir ortaçağ tiranı. Her kadına sahip olabilir ve istediğini yapar. Kötü haber getireni öldürür”.  

Çeçenistan’da kadınların uzun elbiseler giyip, başlarını örterlerse kendileri için iyi olacağını söyleyen Kadirov’a göre kadının yeri evidir ve kadın kocasının malıdır. Erkeklerin çok eşliliğini ve namus cinayetlerini açıkça savunan Kadirov, kadınların başka erkekleri tahrik edip akrabalarına cinayet işletmemeleri için örtünmeleri ve sokağa çıkmamaları gerektiğini açıklamıştı.

Rusya Toleransı

Rutin olaylarda dahi polis gözetimine alınmanın dayak ve işkence demek olduğu Çeçenistan’da, Mart 2017 yılında eşcinsel bireyler için toplama kamplarından 100 erkeğin toplanıp içlerinden 3 kişinin öldürüldüğünü görgü tanıkları ve uluslararası insan hakları kuruluşları tarafından söyleniyor.

İslamcı görünmek için "cici" işler yapmaya devam eden ve “Mayıs 2017 yılı sonuna kadar Çeçenistan’ı eşcinsellikten arındıracağı” söylenen Kadirov’un bu sözünü basın sözcüsü şu sözlerle yalanladı:

“Cumhuriyetimizde olmayan insanları tutuklayıp alıkoyamazsınız. Eğer Çeçenistan’da eşcinseller olsaydı, kolluk kuvvetlerimizin herhangi bir müdahalesi olmadan aileler namuslarını temizlemek için zaten onları dönemeyecekleri yere gönderirdi”.

Mayıs 2017’nin ilk günlerinde tutukluların ailelerine “Ya siz öldürün, yoksa biz öldürürüz” diye tutuklu teslimi yapıldığı ve ailenin çocuklarını ormana götürüp öldürdüğü bilgileri de uluslararası medyaya düştü.

Mart ayındaki toplama kampı bilgisinden itibaren dünya çapında sosyologların “Taammüden cinayet” olarak tanımladığı bu durum karşında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Avrupa’da Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı (AGİT) başta olmak üzere tüm özgürlükçü dünyadan tepkiler geldi.

Konuyla ilgili olarak “Büyük abi” görülen ve Çeçen-Rus savaşlarında ölen 300 bin Çeçenistanlının katlinden sorumlu olan Rusya ise homofobik bir politika uygulamakta.

Alman lideri Merkel konuyla ilgili Putin’e soru sorsa da cevap üstü kapalı bir destek oldu. Sürekli isyan eden bir bölgede kendi kontrolündeki yönetim için ve 2015 yılından itibaren Kuzey Kafkasya’da boy gösteren IŞİD varlığından dolayı, Rusya, Kadirov’un bu nobran tarzını her zamanki gibi görmezden gelebilir. 

Sürekli İşgal Altında

Rus İmparatorluğundan 1917 yılında İnguşya ve Dağıstanla beraber bağımsızlığını ilan ederek Kuzey Kafkasya Dağlık Cumhuriyeti’ni ilan eden Çeçenistan, Ekim Devrimi sonrası Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) hükmüne girdi.

SSCB’nin 1989 yılında dağılmasının ardından 1994- 1996 yılları arasında bağımsızlık isteği doğrultusunda Çeçen Savaşı yaşandı. Afganistan’daki Taliban dâhil tüm İslam Dünyası’ndan savaşçıların Çeçenistan’a destek verdiği savaşta bin 997’den fazla Rus tankı imha edildi. Bu rakam Rusya’nın 1945 Berlin Savaşı’nda kaybettiğinden daha yüksek bir rakamdı.

Boris Yeltsin ikna edilmesiyle 1996 yılında ateşkes ilanından sonra ekonomik olarak yine Rusya’ya bağlanan Çeçenistan’da bu yıldan sonra selefi akidesi yayılırken; 1999'da direnişçilerin Dağıstan'a "şeriat getirmek için" girmesi sonucu yeniden savaşa dönüldü.

Çeçenistan dağlarındaki Uluslararası Muhacir Tugayı’nın da destek verdiği ve Dağıstan’ın bağımsızlık için yaptığı, 300’ün üzerinde sivil ölümüne yol açan bombalamalarla 1999 yılında 2. Çeçen Savaşı başladı.

Putin yönetiminin Rusya destekçisi bir hükümet yerleştirdiği ve 2003'teki göstermelik referandumla kendi otonom yönetimini korumak üzere tekrar Rusya’ya bağlanan Çeçenistan, 2007 yılından beri Ramzan Kadirov tarafından demir yumrukla yönetilmekte.

IŞİD Gezi Parkı liderini Rakka'da öldürdü
Güney Sudan'dan 1 milyon çocuk kaçtı!

Yorumlar (0)

Bu habere yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacak

Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.