21 Mart 2018 Çarşamba   08:10
    
Kadirov eşcinsellere savaş açtı
KAFKASYA  

Kadirov eşcinsellere savaş açtı

Mayıs 06 2017 - 05:06
224
0

Putin destekli Kadirov yönetiminin Çeçenistan'daki eşcinsel erkeklerin ailelerine, "Ya oğlunuzu öldürün ya da biz öldürürüz" dediği öne sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde dünya basınında Çeçenistan'da eşcinsel erkeklere yönelik toplama kamplarının kurulduğuna yönelik haberler yer almıştı.

BBC'ye konuşan aktivist Natalia Poplevskaya, eşcinsel olan veya eşcinsel olduğu düşünülen kişilerin gözaltına alınarak Çeçenistan'da Grozni'nin 20 kilometre uzağındaki Argun yakınlarında bir gözaltı merkezine götürüldüğünü ve işkence gördüğünü aktarmıştı.

Fransız haber kanalı France24 ise kamptan sağ kurtulanlarla konuştu. Kanalın yayınladığı videolardan birinde ismini vermek istemeyen ve kamptan kaçan bir kişi, Çeçen yetkililerin ailelere, "Çocuklarınızı öldürün, yoksa bize öldüreceğiz. Namusunuzu kanla temizleyin" dediğini açıkladı.

Aynı kişi bir kurbanın kampta işkence gördükten sonra ailesine teslim edildiğini ve ailesi tarafından öldürüldüğünü anlattı: "Aile oğullarını ormana götürdü ve orada öldürdü. Ormana gömdüler. Cenaze bile düzenlemediler. Eğer eve gidersem ben de öldürülürüm."

Uzmanlar, Çeçenistan'da binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan Kadirov'un eşcinsellerle mücadele ediyormuş gibi görünerek İslam dünyasına yönelik imaj düzeltmeye çalıştığını belirtiyor.

'Kürdistan' referandumu Ağustos'ta!
Kuzey Kore liderine suikast iddiası!

Yorumlar (0)

Bu habere yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacak

Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.