21 Mart 2018 Çarşamba   07:59
    
İslam karşıtı valiye 2 yıl hapis!
ASYA  

İslam karşıtı valiye 2 yıl hapis!

Mayıs 09 2017 - 19:59
161
0

Endonezya'daki bir mahkeme, başkent Cakarta'nın Hristiyan valisi Basuki Tjahaja Purnama'yı 'İslam dinine hakaret' suçlamasıyla yargılandığı davada 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ülkesinde 'Ahok' lakabıyla da tanınan Cakarta Valisi İslam karşıtı Basuki Tjahaja Purnama'nın Kuzey Cakarta Bölge Mahkemesinde yaklaşık 5 aydır süren davası sonuçlandı.

Karar duruşmasında, Ahok'a 2 yıl hapis cezası verildi. Ahok, kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.

'Cakarta'nın ilk Çin asıllı ve 50 yıl aradan sonra 2014'te göreve gelen ilk Hristiyan valisi olan Ahok, geçen yıl eylül ayında yaptığı bir konuşmada Maide Suresi'nin 51. ayetine ilişkin yorumunda İslam'a hakaret etmekle suçlanmıştı.

Bu açıklaması nedeniyle bazı Müslüman gruplardan büyük tepki gören Ahok'un görevden alınması için çok sayıda protesto gösterisi gerçekleştirilmişti.

Karar duruşmasının gerçekleştiği mahkemenin önünde, Ahok'un destekçileri ve Ahok karşıtlarından oluşan binlerce kişilik bir grup toplandı.

Valilik seçiminin 19 Nisan'daki ikinci turunda hristiyan aday Ahok oyların yüzde 42,04'ünü, kendisine müslüman diyen aday Anis Raşid Basvedan ise yüzde 57,96'sını almıştı.

Resmi sonuçlara göre seçimi kaybeden Ahok, görevini ekim ayında Basvedan'a devredecek.

ABD'den 'Rakka' öncesi YPG'ye silah yardımı!
Türk heyeti Trump'la ne görüştü?

Yorumlar (0)

Bu habere yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacak

Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.