21 Mart 2018 Çarşamba   08:00
    
ABD Türkiye'yle alay etti!
ORTADOĞU   TÜRKİYE  

ABD Türkiye'yle alay etti!

Mayıs 12 2017 - 07:04
69
0

PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'ye 2014'ten bu yana sürekli silah yardımı yapan ve geçen haftadan bu yana da tank gibi ağır silahlar göndermeye başlayan ABD'nin Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'yle dalga geçercesine "PKK'ya asla silah vermedik ve vermeyeceğiz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Somali Konferansı için Londra'da bulunuyor. Londra'da Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen ABD Savunma Bakanı James Mattis, "PKK'ya asla silah vermedik, vermeyeceğiz" dedi.

Mattis görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin PKK hakkındaki endişelerine yüzde yüz katılıyoruz" dedi.

"NATO müttefikimiz olan Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesini destekliyoruz" diye konuşan Mattis, Başbakan Yıldırım'la yaptıkları yaklaşık yarım saatlik görüşmeyi "dürüst, açık ve faydalı" olarak nitelendirdi.

Görüşme, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'de YPG'ye silah yardımı yapılmasını onaylaması sonrası Türkiye ile ABD arasındaki en üst düzey temas oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "YPG ve PKK ikisi de terör örgütüdür, hiçbir farkı yoktur. Sadece adı farklıdır ve bunların eline geçen her silah, Türkiye'ye yönelik bir tehdittir. Daha önce YPG'ye verilen silahların Türkiye'de PKK'nın elinde yakalandığını sizlerle de paylaşmıştık" demişti.

Irak ordusu Musul için yine tarih verdi
Suriye'de 425 kişi IŞİD'e katıldı

Yorumlar (0)

Bu habere yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmayacak

Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.